آشنایی با 7 طرح پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا

آشنایی با 7 طرح پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا

آشنایی با 7 طرح پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا

آشنایی با 7 طرح پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا

پارچه چهارخانه یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین پارچه ها برای طرفداران مد است. از طرح های مختلف این پارچه می توانید برای دوخت لباس های جذابی استفاده کنید. البته بیشترین کاربرد این پارچه برای دوخت شومیز و مانتو است. با توجه به اینکه لباس های چهارخانه جزو ترندهای سال جدید هستند، مدلهای مختلف این پارچه را می توانید در دوخت دامن، شلوار و کت و شلوار هم استفاده کنید. پارچه های چهارخانه به استایل زمستانی شما جذابیت مضاعفی می بخشند. در فصل بهار و تابستان نیز می توانید با اندکی خلاقیت استایل خود را از همیشه متفاوت تر جلوه دهید. اجازه دهید پیش از آشنایی با انواع چهارخانه های محبوب و پرکاربرد، اندکی به تاریخچه ورود آن به صنعت پوشاک و مد بپردازیم.

تاریخچه پارچه چهارخانه

اولین مدل این پارچه شبیه به فرمی که امروزه ما می شناسیم، در سال 1700 میلادی و در اسکاتلند تولید شد. در پایان قرن هجدهم میلادی با شروع مهاجرت اسکاتلندی ها به آمریکا، پارچه چهارخانه مورد توجه آمریکاییان قرار گرفت. در اواخر دهه 1940 میلادی، پارچه چهارخانه که یک پارچه مردانه محسوب می شد در دوخت پیراهن های زنانه مورد استفاده قرار گرفت. پس از این دوران طرح چهارخانه یا شطرنجی نه فقط روی لباس بلکه روی کالاهای مصرفی، صندلی ماشین، کاغذ کادو، کفش و حتی کاغذ دیواری چاپ می شد. در واقع این پارچه به سرعت در آمریکا تبدیل به یک مد فراگیر شد. پس از گذشت سالها همچنان چهارخانه ها جزو محبوب ترین و پرفروش ترین پارچه ها هستند.

انواع پارچه چهارخانه

بد نیست پس از بررسی تاریخچه این پارچه به سراغ دنیای متنوع طرح های آن برویم. طرح های پارچه چهارخانه بسیار است و هر کدام نام مخصوص خود را دارند. دانستن این نام ها معمولا برای افراد کنجکاو و متخصص جالب و هیجان انگیز است. در ادامه این مطلب بد نیست با چند طرح چهارخانه پرکاربرد و دوست داشتنی آشنا شویم.

پارچه چهارخانه تارتان یا اسکاتلندی

وقتی صحبت از پارچه چهارخانه می شود، چهارخانه تارتان یا اسکاتلندی (Tartan) جزو اولین طرح هایی است که در ذهن نقش می بندد. در طراحی این پارچه از خطوط عمودی و افقی با ضخامت مختلف استفاده می شود. این خطوط متقاطع در کنار یکدیگر چهارخانه های کوچک و بزرگی ایجاد می کنند. چهارخانه تارتان یک طرح لوکس با رنگ بندی خاص و البته متنوع است. از این پارچه برای دوخت بارانی، پالتو، شلوار و لباس های رسمی استفاده می شود.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

یکی از معروف ترین مدل های پارچه چهارخانه تارتان طرح چهارخانه باربری است. برند باربری در طراحی این پارچه از رنگ زمینه کرم و خطوط قرمز و مشکی استفاده کرده است. در ابتدا این پارچه چهارخانه به عنوان آستر ترنچ کت های باربری مورد استفاده بود. پس از مدتی این پارچه چهارخانه خاص و فوق العاده تبدیل به امضای برند باربری شد. این پارچه به حدی معروف است که امروزه باربری از آن در تولید کیف، بوت، شالگردن و بارانی استفاده می کند.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

چهارخانه گینگهام

چهارخانه گینگهام (Gingham) پرکاربردترین نوع پارچه چهارخانه است. از این پارچه خاص و زیبا می توانید برای دوخت لباس های مختلفی استفاده کنید. چهارخانه گینگهام در اواسط قرن 18 در منچستر انگلستان به مشتریان ارائه شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. البته معمولا این طرح چهارخانه با طرح شطرنجی اشتباه گرفته می شود. در طراحی گینگهام از خانه های شطرنجی کم رنگ و پرنگ و خانه هایی به رنگ زمینه استفاده می شود.

چهارخانه گینگهام معمولا بر روی پارچه های پنبه و یا پنبه و پلی استر چاپ می شود. شما می توانید از طرح های درشت گینگهام برای دوخت دامن، شلوار و لباس های فانتزی استفاده کنید. چهارخانه ریز گینگهام بیشتر مناسب دوخت شومیز و مانتو است.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

پارچه چهارخانه شطرنجی

این طرح معمولا از دو رنگ سفید و مشکی تشکیل می شود و به همین دلیل به آن شطرنجی می گویند. چهارخانه شطرنجی (Check) شباهت زیادی به چهارخانه گینگهام دارد. البته طرح های آن تنها دو رنگ دارند و ابعاد خانه ها نیز از چهارخانه گینگهام کوچک تر است. چهارخانه شطرنجی نیز معمولا بر روی پارچه های پنبه ای چاپ می شود.

با توجه به الیاف پرطرفدار پنبه و طرح ساده و دوست داشتنی شطرنجی، می توان گفت این پارچه نیز جزو پرکاربردترین مدل های چهارخانه است. از چهارخانه شطرنجی در تولید شومیز، دامن، شلوار و حتی در موارد بسیاری پرده، مبل و روتختی استفاده می شود.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

پارچه چهارخانه مادراس

تا به اینجا هر مدل پارچه چهارخانه ای که معرفی کردیم رنگ بندی مشخص و ساده ای داشت. تاریخچه چهارخانه مادراس (Madras) به هند باز می گردد. این پارچه چهارخانه خاص به دلیل رنگ های شادی که در آن به کار رفته بسیار محبوب است. رنگ های پر جنب و جوش آن مخاطب را به یاد روزهای گرم و شاد تابستان می اندازد. پارچه چهارخانه مادراس به دلیل طراحی زیبایی که دارد برای دوخت لباس های خنک تابستانی مناسب است.

از این پارچه می توانید برای دوخت مانتوی های اورسایز و یا پیراهن های ساحلی استفاده کنید. این سبک از چهارخانه برای دوخت انواع شال و روسری هم بسیار مناسب و کاربردی است. اگر اهل پوشیدن شلوارهای گشاد خانگی هستید نیز می توانید از چهارخانه مادراس استفاده کنید.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

چهارخانه پنجره ای

چهارخانه پنجره ای (Windowpane) همانطور که از اسمش پیداست، شکلی شبیه پنجره دارد. در طراحی این پارچه از خطوط ظریف برای ترسیم چهارخانه ها استفاده می شود. طرح چهارخانه پنجره ای بر روی پارچه های مختلفی از جمله لینن و فاستونی اجرا می شود. پارچه لینن چهارخانه پنجره ای برای دوخت مانتو های خنک مناسب است. اگر به دنبال پارچه ای خاص برای مانتو اداری هستید می توانید پارچه فاستونی با این طرح را انتخاب کنید. چهارخانه پنجره ای ریز فرم رسمی تری دارد در نتیجه برای لباس های رسمی روزمره مناسب است. چهارخانه پنجره ای بزرگ فرم فانتزی تری دارند و برای دوخت دامن و شلوار کاربرد دارد.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

چهارخانه پیه دو پل یا هوندز توث

در نگاه اول چهارخانه پیه دو پل (Houndstooth) به سختی در دسته طرح های چهارخانه قرار می گیرد. پیه دو پل نام فرانسوی این پارچه است و در انگلیسی به آن هوندز توث یا شپردز چک گفته می شود. تاریخچه این طرح جذاب و پرکاربرد بر اساس تاریخ سوئد به 300 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. البته کتاب‌های تاریخ اسکاتلندی به ما می‌گویند که تاریخچه این نوع طرح چهارخانه مانند تارتان و شطرنجی، به اسکاتلند برمی ‌گردد.

در طراحی چهارخانه هوندز توث از فرم دندان های سگ شکاری الهام گرفته شده است. این پارچه معمولا با دو رنگ سفید و مشکی تولید می شود. البته در سال های اخیر پارچه پیه دو پل تبدیل به یک ترند دوست داشتنی با ترکیب رنگ متنوع شده است. با توجه به طرح خاص و رنگ کاربردی چهارخانه پیه دو پل کاربرد بسیاری دارد و در تولید اکسسوری و آیتم های اصلی استایل از آن استفاده می شود.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

چهارخانه گلن

چهارخانه گلن، پرنس دوگال یا پرنس ولز (Glen or Prince of Wales) جزو ترندهای محبوب سال های اخیر بوده است. البته محبوبیت این طرح چهارخانه به قرن 19 میلادی و سلطنت پرنس ولز باز می گردد. در طراحی این چهارخانه معمولا از زمینه خاکستری و طرح های مشکی استفاده می شود. در بعضی موارد نیز از خطوط رنگی پراکنده در چهارخانه گلن استفاده می شود. در این حالت به آن پارچه چهارخانه گلن یا پرنس دوگال مولتی کالر گفته می شود.

رنگ بندی خاص و زیبای آن به شما کمک می کند بتوانید به راحتی یک لباس ساده اما خاص داشته باشید. شلوارهای پیله ای، پالتوهای ساده و بدون دکمه جزو مدل های پرطرفداری هستند که با پارچه سوئیت پرنس دوگال طراحی می شوند. از پارچه گلن می توانید برای دوخت مانتو، پیراهن های مجلسی با فرم رسمی و کت و شلوار زنانه استفاده کنید.

پارچه چهارخانه کاربردی و زیبا - نساجی آنلاین

..
بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد